subota, 19. svibnja 2012.

Dressing za salatu od posnog sira

Tražila sam nešto jednostavno  za pripremu što mogu koristiti kao međuobrok na poslu i što ne trebam podgrijavati. Također je uletilo još par zahtjeva: povrće i veći udio proteina. Idealna je naravno bila salata s nekim jačim umakom. Ideja za posni sir se sama nametnula, ali sam htjela nešto s malo masti tako da vrhnje nije dolazilo u obzir. Nakon pregledavanja recepata na internetu i traženja kvalitetnih namirnica koje zadovoljavaju moje zahtjeve složila sam no fat, low carb i high protein dressing za salatu. Ovdje je varijanta sa  svježim krastavcima, ali možete ju ukombinirati s čim god želite.

Vrijeme pripreme:

- 10 minuta

Sastojci:

100 g posnog sira (ja koristim Milbonu, blagog je okusa i dobre konzistencije, a odličnog sastava)
100 g kremastog sira (koristim Linessa krem sir koji jedini ima niski udio masnoće)
  50 g jogurta (također Linessa 0,1 % jogurt radi malog udjela masti i ugljikohidrata)
1/2  čajne žličice Vegete mediteran
   1  čajna žličica maslinovog ulja
   1  čajna žličica jabučnog octa
       malo češnjaka u prahu i usitnjenog vlasca

Priprema:

1. Sve sastojke ubaciti u mikser.


2. Miksati par minuta dok ne vidite da se dobro izmiješalo.


3. Ja sam koristila svježe krastavce, a prije sam smjesu ostavila u frižideru da se malo ohladi.


Količine mogu varirati, ali ovako je konzistencija dressinga ostala taman, ni pregusta ni prerijetka, i količinski zadovoljavajuća.

Nutritivne vrijednosti (za dressing, bez krastavaca):

Energetska vrijednost: 226,0 kcal
Bjelančevine: 25,4 g
Masti: 0,6 g
Ugljikohidrati: 10,3 g

subota, 5. svibnja 2012.

Psyllium

Uvod

Često na dijeti tražim i kombiniram različite slastice koje sve imaju jedan cilj: puno proteina, zdrave masti i malo ugljića. Ako pogledate slastice koje se nude, one su sve obično potpuno suprotna kombinacija: bogate su zasićenim masnoćama (margarinom npr.), jednostavnim šećerima i s malo ili ništa proteina. Naravno, takva kombinacija je bogata kalorijama i zasiti nas samo na kratko.

Što je točno psyllium?

Psyllium ljuskice su u biti sjemenke biljke Plantago ovata, podrijetlom iz Indije. Glavna im je osobina higroskopnost - nakupljanje vode i bubrenje. To su neprobavljivi listići i odličan izvor topivih vlakana. 100 g psylliuma sadrži oko 71 g vlakana.
Utjecaj na organizam

Topiva vlakna u psyllium ljuskicama mogu pomoći kod snižavanja kolesterola, u regulaciji probave (kako kod dijareje tako i kod zatvora), kod sindroma iritabilnog crijeva, hemoroida i ostalih probavnih smjetnji. Kod nekih od problema studije su pokazale čvrste dokaze, neke druge pak treba dodatno istražiti:
Rak debelog crijeva - iako je bilo ideja da vlakna mogu pomoći u spriječavanju raka debelog crijeva, kasnije studije nisu to kvalitetno uspjele potvrditi.
Konstipacija - psyllium djeluje kao blagi laksativ. U probavnom sustavu bubri i potiče peristaltiku crijeva, a time i pražnjenje.
Dijabetes - postoji mogućnost da dijeta bogata vlaknima pomaže u snižavanju razine šećera u krvi. Ipak potrebni su dodatni dokazi.
Dijareja - može pomoći kod blage dijareje. Radi svog svojstva nakupljanja vode pomaže da stolica očvrsne i uspori prolazak kroz probavni trakt.
Srčane bolesti - topiva vlakna u prehrani se povezuju s manjom količinom triglicerida i shodno tome smanjuju rizik od srčanih bolesti.
Sindrom iritablinog crijeva - u nekim slučajevima može pomoći. Međutim treba pristupiti s oprezom.
Debljina - kao rezultat bubrenja, psyllium može pomoću u osjećaju sitosti i na taj način navesti osobu da unosi manje hrane.

Kako ga koristiti ?

Priprema hrane
Iako se može koristiti kao pomoć u dijeti, jer bubrenjem u želucu daje volumen hrani i stvara osjećaj sitosti, psyllium ima veliku ulogu u pripremi hrane kao adekvatna no carb zamjena. Inače uloga škroba u palačinkama i sličnim kolačima je zgušnjavanje smjese i davanje volumena. A što kad želite napraviti palačinku bez brašna ili zobenih pahuljica? E, tu ulijeće psyllium. Možete ga koristiti u svemu što treba dati hrani gustoću i volumen. Radi svoje lagane želatinaste konzistencije može pomoći u povezivanju smjese i pravljenju namaza od voćnog soka. Meni se kod palačinki pokazao izvrstan, gdje sam uz jaje i par bjelanjaka dodala samo ljuskice izmiksala i tako bacila na tavu. Možete ga umiješati u razne biskvite za kolače i barem djelomično zamijeniti brašno na taj način. Dobro podnosi pečenje i kuhanje, a što ga dulje pustite da odstoji smjesa će biti gušća. Sam po sebi nema nikakav specifičan okus pa se može kombinirati i na slatko i na slano.
Još malo detaljnije o ulozi psylliuma u kuhanju:
Doziranje kod rješavanja nekih od zdravstvenih problema:
Pola do dvije čajne žličice se rastopi u šalici mlake vode. Dobro se promiješa i popije prije negoli se zgusne. Ako ga pijete prvi puta, bolje krenuti pomalo, od pola žličice pa postupno povećavati dozu. Možete ga piti nekoliko puta dnevno.
Trebate biti oprezni ako uzimate neke od lijekova, jer psyllium može utjecati na brzinu apsorpcije pa se prije toga treba konzultirati s liječnikom.

Gdje kupiti?

U Hrvatskoj ga ima u Bio&Bio dućanima i ostalim trgovinama zdrave hrane. Pakiranje od 100 g u obliku ljuskica košta oko 29,00 kn. Može se kupiti i u obliku kaspula kako dodatak prehrani gdje doza za mjesec dana dođe oko 50,00 kn.

Zaključak

Psyllium je relativno nova namirnica na našem tržištu. Glavna prednost je neprobavljivost  te zato ne utječe na dnevni kalorijski unos. Radi svojih osobina kvalitetan je sastojak u pripremanju hrane kad pazimo na unos ugljikohidrata i općeniti dnevni unos kalorija. Redovito uzimanje ima dobar utjecaj na regulaciju stolice, a može pomoći i kod kardiovaskularnih bolesti te dijabetesa.